Rady pro autory

Detexify - pomocník pro vyhledávání matematických symbolů

Nemůžete si vzpomenout jak v TeXu zapsat integrál, ekvivalenci, implikaci.....? Už nemusíte hledat v knížkách. Stačí nakreslit hledaný symbol do přichystaného políčka a aplikace Detexify vám nabídne TeX zápis.

Multimédia v PDF - balíček Movie15 nahrazen Media9

The media9 LaTeX Package

This package provides an interface to embed interactive Flash (SWF) and 3D objects (Adobe U3D & PRC) as well as video and sound files or streams in the popular MP4, FLV, MP3 formats into PDF documents with Acrobat-9/X compatibility. Playback of multimedia files uses the built-in Flash Player of Adobe Reader and does, therefore, not depend on external plug-ins. Flash Player supports the efficient H.264 codec for video compression.

Adobe Reader Multimédia

Obrazovkové verze výukových modulů mohou obsahovat vložené animace a videa. Pro spouštění vložených animací potřebujete následující:

Úprava rejstříku a záložek

Pár poznámek, které na semináři nezazněly:

1) Správná čeština v záložkách zároveň zaručuje, že budou správně česky    i informace v pdf (autor, název atd., prohlíží se to v Acrobatu ve vlastnostech  dokumentu, zadává se to v TeXovském zdrojáku v příkazu \hypersetup)

Průvodce tvorbou dokumentů

V září 2011 vyšla za podpory CSTUGu kniha Průvodce tvorbou dokumentů, která zábavnou, ale odbornou formou seznamuje čtenáře se základními pravidly typografie a tvorby dokumentů. Kromě teorie se zabývá i konkrétními postupy v programech Microsoft Word, Adobe InDesign a XeLaTeX.

Recenzi knihy si můžete přečíst na http://www.linuxexpres.cz/knihy/pruvodce-tvorbou-dokumentu

3D grafika, Acroflex, Acrotex

V příloze najdete prezentace  P. Šarmanové a R. Plcha  z  konference Texperience 2011. V prezentaci jsou ilustrovány možnosti PDF dokumentů - vložená interaktivní 3D grafika, interaktivní okna na vykreslování 2D grafiky (Acroflex) a interaktivní testy s okamžitým vyhodnocením, párovací hry  a hry Riskuj (Acrotex, DPS, Jeopardy).

Tvorba interaktivních testů - Acrotex

V příloze naleznete soubor prirucka_acrotex.pdf.  Jedná se o příručku k tvorbě interaktivních testů. Seznámíte se zde se základními  typy testů a otázek, s vyhodnocením testu, s tvorbou otázek s podotázkami atd.  Každá ukázka je doplněna zdrojovým kódem a podrobnými komentáři. Samotná příručka je interaktivní, tzn. že máte možnost si ihned vyzkoušet ukázkové testy.

Umíte správně citovat? Vyzkoušejte portál citace.com.

Víte jak se správně cituje kniha, část knihy, článek, akademická práce, legislativní dokument, e-kniha, e-článek nebo webová stránka?

Vše najdete na portálu  Citace.com, který je  věnován citacím a citování. Zaměřuje se na citování dokumentů dle normy ČSN ISO 690 a ČSN ISO 690-2. Součástí jsou nejen články, odkazy a diskuze, ale zejména jedinečný generátor citací.

Generátor najdete na  http://www.citace.com/generator

Prezentace ze semináře k MI21 - tvorba 3D grafiky v příkazovém prostředí Asymptote

Projekt MI21 dospěl do fáze, kdy má většina autorů  své moduly ve  verzi pro tisk hotové a začíná pracovat na  obrazovkové verzi svých modulů. Kromě interaktivních prvků (flash, acrotex), budou mnozí tvůrci modulů chtít po obrazovkové verzi, aby obsahovala:

Nové logo a propagační leporelo

Vytvořili jsme propagační leporelo projektu. Leporelo je možno rozdávat na dni otevřených dveří nebo na jiných propagačních akcích školy. Leporelo si můžete vyzvednout u P. Šarmanové na K210.